Рейтинг@Mail.ru

Аспекти безпеки при встановленні джерел світла

15.03.2012 14:00

Аспекти безпеки при встановленні джерел світла в приміщеннях з підвищеною вологістю

Під час встановлення освітлення у ванних кімнатах покупці часто стикаються з проблемою безпеки обраних світильників, оскільки звичайні освітлювальні прилади не призначені для використання у безпосередній близькості від води. Річ у тому, що ванна кімната характеризується підвищеною вологістю, а якщо врахувати той факт, що далеко не всі ванні кімнати мають хорошу вентиляцію, тому застосовувані світильники мають бути обладнані волого- та пилозахистом.

Ванна кімната розділяється на 4 зони «безпеки». У таблиці 1 наведені типи освітлення для кожної з областей і, перш за все, заходи безпеки, які мають бути дотримані при виборі освітлювальних приладів. Світильники, що призначені для ванної кімнати, мають бути захищені від попадання всередину вологи. Такі світильники мають маркування IP (International Protection), яка припускає ранжування світильників по мірі захищеності корпусу та працездатності приладу по відношенню до проникання твердих часток або води (крапель).

 

Освітлювальному приладу, який класифікований за системою IP, присвоюється маркування, що складається з букв IP та двох цифр. Перша цифра означає рівень захисту від твердих часток, друга - від вологи (див. табл. 2.). Наприклад, якщо світильник позначений IP 20, це означає, що він має другий рівень захисту від твердих частокі нульовий від рідини. Інколи при складанні вимог до світильника використовується позначення типу IPx3. Це означає, що рівень захисту світильника від твердих часток не має значення, а рівень захисту від вологи повинен бути не менше третього. Номери рівнів захисту йдуть по наростанню, тому, якщо для установлення необхідний світильник з IP 67, то світильник з IP 68 також підійде, а ось світильник з IP 65 може і не підійти. Зневага до даних вимог може призвести до пробиття світильника, тобто ураження людини електричним струмом при дотику до деталей освітлювального приладу. Сьогодні далеко не всі квартири обладнані пристроями захисного відімкнення, які запобігають ураженню електричним струмом. Тому при виборі світильника для ванної кімнати слід звертати увагу на наявність переліжок між скляною/пластмасовою частиною світильника та його підставою. У таких світильниках можуть використовуватися силіконові переліжки.

 

Силікон – дуже довговічний матеріал, який на відміну від гуми добре переносить окислені середовища та зберігає свою еластичність, тобто не розтріскується протягом тривалого часу. Окрім переліжки, освітлювальні прилади зі зворотного боку мають бути обладнані спеціальними гумовими заглушками, які закривають монтажні отвори, після укладання в них дроту. Ванна кімната постійно піддається впливу води. Після прийняття душу, стіни, завіски, дзеркала залишаються вологими впродовж тривалого часу. Те ж саме можна спостерігати і на освітлювальному приладі. Саме тому до виробників висуваються вимоги і стосовно покриття.

Якщо покриття наноситься тонким шаром, воно, як правило, не витримує підвищеної вологості і з часом лопається або розтріскується. Тому якісні світильники мають товший шар покриття, який перешкоджає виникненню тріщин та запобігає ураженню струмом. Також не варто забувати, що всі джерела світла в світильниках для ванних кімнат мають бути у закритих плафонах аби виключити потрапляння води безпосередньо на джерело світла.

Табл.1.

Область

Визначення

Технічні хар-ки світильника

Область 0

 

Відповідає внутрішньому об'єму ванни або душу

 

Освітлення класу IP57, міра захисту, що дозволяє встановлювати світильник під водою.

Область 1

Простір від краю ванни або душу - до висоти 2,25 м.

Освітлення класу IP44, міра захисту проти бризок води.

Область 2

Довкола ванною або душа на відстані 60 см і до висоти 2,25 м.

Освітлення класу  IP23, міра захисту проти водяного пилу і дощу.

Область 3

Простір позаду Області 2 на ширину 2,4 м і на всій висоті ванної кімнати

Освітлення класу IP21, міра захисту проти вертикально падаючих крапель води

 

Табл.2.

Рівень

Опис

0

Захист відсутній

1

Робочі вузли світильника захищені від проникнення твердих часток розміром більше 50 мм. Наприклад, від дотику рукою.

2

Робочі вузли світильника захищені від проникнення твердих часток розміром більше 12 мм. Наприклад, від випадкового торкання пальцем.

3

Робочі вузли світильника захищені від проникнення твердих часток розміром більше 2,5 мм. ( Випадкове торкання інструментом).

4

Робочі вузли світильника захищені від проникнення твердих часток розміром більше 1 мм. (Випадкове торкання тонким інструментом, дротом)

5

Світильник є пилозахищеним - при проникненні пилу в невеликих кількостях, світильник залишається працездатний

6

Світильник повністю захищений від проникнення пилу.

 

IP, друга цифра. Рівні захисту світильника від рідини.

 

Рівень

Опис

0

Захист відсутній

1

Захист від крапель води, падаючих зверху на світильник строго вертикально .

2

Захист від крапель води, падаючих зверху на світильник зверху вертикально або під кутом не більш 15°.

3

Захист від крапель води, падаючих зверху на світильник зверху вертикально або під кутом не більш 60° (також трактується як захист від дощу).

4

Захист від крапель води, направлених на світильник під будь-яким кутом.

5

Захист від струменів води невисокого тиску, направлених на світильник під будь-яким кутом.

6

Захист від води, що потрапляє на світильник з великим натиском, наприклад, на палубі судна.

7

Світильник залишається працездатним при короткочасному повному зануренні у воду на глибину до 1 метра. 

8

Світильник може працювати при постійному перебуванні у воді на глибині більше 1 метра.